• ewelinasobolewska

CZAS NA PRZEPROWADZKĘ!

Zaktualizowano: 30 cze 2021

Jak się spakować, przeprowadzić i nie zwariować, czyli Tetris level master!


Kilka ładnych razy w życiu się przeprowadzałam. W samej Łodzi w sumie mieszkałam w 4 wynajmowanych miejscach. Jedno z nich dzieliłam z koleżanką. W Warszawie – mieszkałam w 2 wynajmowanych miejscach. Pierwsze dzieliłam z Właścicielką mieszkania, a drugie było już samodzielne po kilku latach spędzonych w Łodzi. Tak się złożyło, że wędrowałam między tymi dwoma miastami. Do tego zbioru dołożyłabym jeszcze 3 miejsca, które dzieliłam partnersko.


Więc jak widzicie – jestem zaprawiona w boju przeprowadzkowym! 😅
Poniżej kilka informacji, które pomagały mi się zorganizować za każdym razem:

 • kartony i pojemniki w które zapakujecie swoje rzeczy – ja zazwyczaj kupowałam je w Ikeii i Castoramie w kilku rozmiarach. Są dostępne takie typowo przeprowadzkowe, które są bardzo stabilne i wytrzymają duży ciężar. Czasami również wędrowałam do pobliskiego sklepu, pytając, czy są jakieś mocne kartony, które mogę wykorzystać.

 • folia, papier do zabezpieczania talerzy, naczyń, które są delikatne. Ja używałam starych gazet i folii stretch i idealnie to się sprawdza. Wiem, że folia nie jest super eko rozwiązaniem, natomiast nie zawsze pod ręką miałam wystarczającą ilość papieru, aby wszystko zabezpieczyć.

 • składany wózek platformowy, na który zapakujecie to wszystko w drodze do samochodu i oszczędzicie swój kręgosłup. Ja wybrałam firmy Stanley, bo taki był w najbliższym sklepie, ale możecie poszukac innych.

 • torby Ikea (niebieskie i te przezroczyste z suwakiem), które są bardzo mocne i pojemne.

 • torby do pakowania próżniowego – do spakowania pościeli, kołder, poduszek, kurtek zimowych. Zajmie to dużo mniej miejsca. Generalnie Wam polecam wykorzystanie toreb próżniowych do przechowywania w domu. Ja je stosuję do pościeli, kiedy wymieniam kołdry z zimowych na letnie. Znajdziecie je w Ikei w różnych rozmiarach.

 • walizki – do spakowania ubrań lub książek. To drugie rozwiązanie polecam bardzo, ponieważ na kółkach znacznie łatwiej przewozić książki.

 • mniejsze pudełka - do pakowania książek - jeśli macie ich dużo i nie jesteście w stanie ich zmieścić w walizkach. Odradzam pakowanie w duże pudełka – ponieważ później ich nie udźwigniecie.

 • pokrowce na ubrania – ja w ten sposób oszczędziłam sobie pakowania sukienek i płaszczy – po kilka wieszaków włożyłam do jednego pokrowca i w taki sposób je przewiozłam wieszając w samochodzie, aby się nie pogniotły.

 • oryginalne pudełka po sprzętach AGD – wiedząc, że będę się przeprowadzać zatrzymywałam pudełka po zakupionych sprzętach takich jak żelazko, drukarka, TV, odkurzacz, ekspres do kawy itp. Aby je później na nowo wykorzystać. Te pudełka zawsze w środku mają styropian, który jest zabezpieczeniem dla sprzętów, więc to jest bezpieczne.

 • taśma klejąca do zaklejania pudełek.

 • czarny marker do opisania pudełek. Najlepiej opisywać boki kartonów a nie ich przykrycie, ponieważ jeśli ustawicie kartony jeden na drugim – to nie będziecie wiedzieć co w nich jest.

 • pakowanie naczyń i rzeczy z kuchni – aby zoptymalizować ilość kartonów – pakujcie jedną rzecz w drugą. Układajcie tak aby zoptymalizować miejsce. Zaoszczędzicie sobie ilość kartonów, które trzeba dźwigać. Większośc rzeczy z kuchni spakowałam w przezroczyste pojemniki plastikowe z wieczkami, które miały w nich stać odrobinę dłużej - bo ponad rok.

 • pakowanie kategoriami – to znacznie ułatwi potem rozpakowywanie. Opiszcie karton najbardziej rzeczowo jak się da, np.: pościel, ręczniki, szklanki, filiżanki, chemia, produkty spożywcze z kuchni (ale tu polecam zjeść przed przeprowadzką wszystko co do okruszka:), zwłaszcza rzeczy znajdujące się w lodówce. Sypkie produkty bez problemu przeżyją transport.

 • ekspres do kawy – to przedostatnia rzecz jaką spakowałam do kartonu☕️

 • odkurzacz - jako ostatni zabrany. ponieważ na sam koniec jeszcze odkurzyłam mieszkanie.

 • małe butelki z wodą – przydadzą się podczas noszenia kartonów 💦

 • NIE zabierajcie ze sobą rzeczy zbędnych, zniszczonych, których nie używacie – niepotrzebnie zużyjecie na to energię, czas i pieniądze.CZAS PRZEPROWADZKI!🚚⏰📦

Tu kluczowe jest zorganizowanie ekipy. chyba że jesteście w stanie to zrobić samemu. 🏋️ Możecie wykorzystać do tego firmy, które przewiozą Wam wszystkie rzeczy łącznie ze spakowaniem wszystkich kartonów do samochodu i wypakowaniem ich w nowym miejscu.

Ja zawsze to organizowałam po swojemu i pomagali mi przy tym moi Przyjaciele, mój Partner i mój Brat.

Większość rzeczy wywiozłam z Warszawskiego mieszkania sama korzystając z magicznego wózka. To znacznie ułatwiało zwożenie windą rzeczy do samochodu. A ostatni kurs, wykorzystując do tego dwa samochody wykonaliśmy z moim Bratem. Wcześniejsze z najpotrzebniejszym minimum przewoziłam sukcesywnie do Belgii lub wysyłałam kurierem.


Pakując cały swój świat do kartonów i pojemników macie świetną okazję do przejrzenia rzeczy, ponieważ każdą musicie zabezpieczyć i wziąć do ręki. I to jest świetny moment na weryfikację! Polecam bardzo. Ja w ten sposób zmniejszyłam dosyć mocno ilość rzeczy przewiezionych z Łodzi do Warszawy. Potem minimalizowałam się dalej, ale to przychodziło już naturalnie widząc, ile rzeczy naprawdę potrzebuję i ile z nich jest mi naprawdę niezbędnych. Wyprowadzając się z Warszawy oddałam kilka ramek z grafikami w dobre ręce. Ubrania zostały sprzedane i oddane tam, gdzie mogły się przydać, również część książek znalazło nowe domy. Te rzeczy, które chciałam zatrzymać przewiozłam do Rodziców i tam czekają na mnie.


W zgodzie ze mną – było bardzo rzeczowe przejrzenie wszystkiego. Wraz z tym, że ja się zmieniałam na przestrzeni tego czasu, zmieniały się również moje potrzeby, co przekładało się na ilości i rzeczy, które chciałam, aby dalej mi towarzyszyły w mojej dalszej przygodzie zwanej życiem.
101 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie